קוסמטיקה טבעית – מי מה מו? מדריך נבוכים

קוסמטיקה טבעית מוכרת לנשים עוד מימי קדם, יש אזכורים רבים למוצרי קוסמטיקה טבעית בהיסטוריה העולמית, מקליאופטרה במצרים העתיקה ועד לתרבות הסינית הקדומה במזרח הרחוק. שימוש של מוצרים טבעיים בעת העתיקה הן לא רק הוכחה לתושייה של העמים והתרבויות השונות אשר הכירו בתועלת של מרכיבים קוסמטיים טבעיים, אלא גם בעובדה שקוסמטיקה טבעית היא עניין מוכח שעובד כבר מאות שנים.

מהי קוסמטיקה טבעית ?

תחילה חשוב להבין שאין תקן אחיד ל”מוצרי קוסמטיקה טבעית” או למוצר שהוא “מוצר קוסמטיקה קונבנציונלי”. באופן כללי, מוצר קוסמטיקה טבעית הוא מוצר שכל כולו מיוצר מחומרים טבעיים ללא תוספת של כימיקלים סינטטיים נוספים.

יש לשים לב שישנם הרבה תוויות שונות בשוק הקוסמטיקה. חשוב להבין שמוצר שעל התווית שלו רשום שהוא “טבעי” רק אומר שחלק מהמרכיבים שלו מגיעים מהטבע, זה לא אומר שאין עדיין סבירות גבוהה שימצאו בו חומרים כימיקלים. יש תמיד לבדוק את כלל המרכיבים של המוצר. מוצר קוסמטיקה טבעית הוא מוצר שבו כל המרכיבים מגיעים מהטבע, כאשר הוא גם יכול להיות מוצר שהוא 100% אורגני מהטבע.

לדוגמא, ההבדל בין דאודורנט טבעי ודאודורנט רגיל הוא בחומרים המשמרים שמתווספים בתהליך הייצור, אשר חלקם מסוכנים לבריאות, ובאלומיניום אשר הוכח כחומר מסרטן המצוי במרבית הדאודורנטים הרגילים. מצד שני, דאודורנט טבעי הוא מוצר קוסמטיקה טבעית אמיתי כי הוא עשוי רק מחומרים טבעיים שפועלים להיאבק בריח הרע של הזיעה.

שוק הקוסמטיקה מתאפיין במעבר למוצרים טבעיים

כאשר מסתכלים אחורה על ההיסטוריה של תחום הקוסמטיקה הרחב, אפשר להיות מאוד מופתעים עד כמה נשים יהיו מוכנות ללכת בכדי להשיג את התמונה האידיאלית שלהן ליופי. השימוש בעופרת וכספית (שכבר הוכח שהוא רעיל), שימוש בכימיקלים מייבשים ומסרטנים ועוד הם רק חלק מההשפעות השליליות שכבר נקשרו למוצרי קוסמטיקה לא טבעית. כיום ההשפעות החיוביות של קוסמטיקה טבעית מודגשות יותר ויותר בקרב קהל הלקוחות, לרבות אל מול ההשפעות השליליות של תעשיית הקוסמטיקה הכימית. ישנה מגמה מתגברת של מותגים הנלחמים כדי להדגיש את המרכיבים “הטבעיים” של התכשירים שלהם ופונים לתהליך תעשייתי טבעי יותר כדי להפוך את המוצר שלהם למוצר אורגני יותר.

למה חשוב לעבור לשימוש במוצרי קוסמטיקה טבעית ?

גם אם ההשלכות של חומרים כימיים שונים במוצרי קוסמטיקה על הגוף אינן ברורות. רוב המומחים מאמינים כי ההשפעה המצטברת של שימוש במספר מוצרים כימיים במקביל יכול להוות איום בריאותי רציני. המחלוקת סביב בטיחות בריאותית בתחום הקוסמטיקה היא מחלוקת גדולה מאוד. הרבה כימיקלים מסוכנים שנמצאו במוצרים כמו סבון, דאודורנט ושמפו כבר נאסרו לשימוש, חלקם ננטשו על ידי החברות המייצרות וחלקם עדיין מופיעים בהמון מוצרים על המדפים.

בעקבות כך, רצוי לא לקחת את הסיכון ולבצע מעבר לשימוש ביותר מוצרים על בסיס חומרים טבעיים ואורגנים כמו דאודורנט טבעי, שמן ארגן ועוד. ובכל מקרה יש גם ראיות של ממש שהראו כי מוצרי קוסמטיקה טבעית הם טובים יותר לעור ולשיער מאשר אלה הקונבנציונליים. גם עבור אנשים עם עור רגיש, חומרים משמרים סינטטיים יכולים להיות בעיתיים, כך שזו סיבה נוספת ללכת על טבעי. אבל זה בעיקר עניין שלרוב “סינטטי” פירושו “לא בריא”.

היום זה חשוב ליותר ויותר נשים לא רק להיראות הכי טוב, אלא לעשות זאת בדרך הכי טבעית שאפשר. אין ספק שבמבט לאחור ההיסטוריה תוכיח כי הצורה הטובה ביותר של יופי היא זו שבא באופן טבעי או משתפת פעולה עם מקורות טבעיים, והמגמה הזאת בהחלט מחזירה אותנו לשפיות בכל הנוגע לשימוש במוצרי קוסמטיקה. יש הרבה מוצרי קוסמטיקה טבעית מצוינים בשוק, רק צריך לעשות בדיקה אמיתית לכל מוצר ולרכוש מוצרים טבעיים רק ממקור מהימן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *